k navigaci


Boží muka v obci a okolí.

BOŽÍ MUKA

Boží muka a svaté Kříže jsou drobné sakrální stavby, vybudované nákladem obcí, nebo jednotlivých lidí, zpravidla jako poděkování, či naopak jako vyjádření jejich soužení. Častým osudem těchto mnohými zapomenutých připomínek Boží přítomnosti bývá postupné chátrání, na myšlenky zakladatele již téměř nikdo nenavazuje. Podívejme se tedy na okrasy naší krajiny v okolí naší obce Žďárná.

Boží muka u cesty zvané Sloupská:

boží muka 1 boží muka 2

Boží muka u silnice č.150 směr Protivanov :

boží muka 3 boží muka 4

Boží muka za Žďárenským kostelem :

boží muka 5 boží muka 6

Boží muka u cesty zvané Valchovská :

boží muka 7 boží muka 8

Boží muka u cesty ke Mlýnu :

boží muka 9 boží muka 10

Boží muka u cesty Velenovská u bývalé mateřské školky :

boží muka 11 boží muka 12

Z historie Božích Muk

Boží muka se nazývá drobná stavba nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou. Občas bývá název boží muka používán také pro kříž situovaný ve venkovním prostoru. Mají symbolizovat sloup, u nějž byl z rozhodnutí Pontia Pilata bičován Kristus. Boží muka se nacházejí na návrších, rozcestích či v místech, kde někdo zahynul. Často bývají obklopena památkovými stromy.

Nejstarší boží muka se snad začala vyskytovat již před 14. stoletím. Od 14. století se objevují kamenná gotická boží muka, z nichž se zčásti též kvůli husitskému obrazoborectví dochovala jen některá. Největší rozšíření božích muk pak patří období baroka a první republiky.

Po řadě pozemkových reforem, zejména pak po zcelování menších polí do rozměrných honů v rámci kolektivizace v 50. letech 20. století, se z volné krajiny vytratily jednoznačné identifikátory konkrétních míst. Zachovaná boží muka společně s památnými stromy představují důležité orientační body nejen pro turisty, ale hlavně pro majitele a správce pozemků.

Tvarosloví a materiál

Jak už bylo zmíněno v úvodu, první boží muka byla pravděpodobně dřevěná. Jedná se především o 14. a začátek 15. století. Z této doby se však žádná nedochovala. (Viz externí odkazy na boží muka na Litvě). Později od 15. století se již začínají tesat z kamene (v jižních Čechách ze žuly). Tento trend pokračuje až do období baroka, kdy bývá na horní partii umísťován železný kříž. Od poloviny 18. století můžeme též datovat první zděná a omítnutá boží muka, i když některá mohou být i starší.

Standardní boží muka z období gotiky jsou tvořena třemi částmi. Jedná se o patku, dříkhlavici, které bývají někdy vytesány z jednoho kamene, ale daleko častěji se skládají z jednotlivých dílů spojených jako lego.

Patka

Patka je nejspodnější část božích muk, připomínající sokl. Bývá nejčastěji obdélníkového tvaru s ohlazenými stěnami. Vrchní hrany patky mohou být různě zkoseny. Podzemní část patky se pozná podle toho, že není opracována.

Dřík

Na patku navazuje, většinou poměrně dlouhý dřík (1,5–2 m). Je užší než patka, opět obdélníkového tvaru, přičemž postranní hrany jsou zkoseny. Setkáváme se i s dříky v podobě spirály a později též válce. Dřík může na sobě nést reliéfy různých znaků, nápisy či data (ta nemusí ale vždy odpovídat stáří božích muk).

Hlavice

Hlavice je zakončení této malé sakrální stavby. Jedná se o různě tvarovanou boudičku s nikami, na jejímž vrcholu může být kamenný křížek. Hlavice mohou být různě zdobené s různými rostlinnými motivy. Pokud se uvnitř hlavice nachází soška, bývá většinou novějšího data. Pokud došlo v průběhu let k ulomení kamenného křížku, byl nahrazen kovovým. V průběhu baroka byly též ulomené hlavice nahrazovány jinými sochařskými dílky či kříži s Ježíšem Kristem.



Statistické údaje

  • Katastrální výměra:
    1 038ha
  • Nadmořská výška:
    638m nad mořem
  • Počet obyvatel (2022):
    762 (382 mužů, 380žen)
  • Z toho v produktivním věku:
    473
  • Průměrný věk:
    42
  • Pošta:
    Žďárná, PSČ 679 52
  • Školy:
    Základní škola a Mateřská škola Žďárná

 

Zajímavé nabídky pro občany

 

rd

 

senioři

 

pálení